Ikona wiadomości
Najważniejsze komunikaty

Telefon

+48 22 722 96 53

E-mail

szkola@spstarebabice.pl

Wyjazd do Rumunii w ramach programu Erasmus

Wyjazd do Rumunii w ramach programu Erasmus

paź 2, 2022 | Galeria zdjęć, Projekty

Uczniowie z babickiej podstawówki w rumuńskim Iasi Rumunia to kolejny przystanek w naszej erasmusowej podróży, której celem jest rozwijanie umiejętności życiowych uczniów (a także nauczycieli). Tym razem tematem przewodnim międzynarodowego spotkania była kreatywność. Burza mózgów na temat rozwoju hot doga metodą Scamper, odtwarzanie kultury i historii starożytnej cywilizacji Cucuteni, tworzenie poezji, której bohaterem są poszczególne barwy – to tylko niektóre z aktywności, przygotowane dla uczestników projektu Erasmus +2.

Gospodarzem wrześniowego spotkania była Eco-Scoala im. Otilii Cazimir, mieszcząca się w drugim co do wielkości rumuńskim mieście – Iasi. Babicką podstawówkę reprezentowali przedstawiciele klas 8 wraz z opiekunami. Program pięciodniowego pobytu był wypełniony po brzegi i przewidywał różnorodne zadania i aktywności, w czasie których uczniowie pracowali w międzynarodowych grupach, a językiem wykorzystywanym do komunikacji był oczywiście język angielski.

Nasz dzień był wypełniony od rana do wieczora. Uczestniczyliśmy w zajęciach zorganizowanych na terenie szkoły, zwiedzaliśmy z przewodnikiem urokliwe miasto Iasi, braliśmy udział w kreatywnych warsztatach w Muzeum Etnograficznym, a podczas zwiedzania największej piekarni w okolicy od kuchni mieliśmy okazję oglądać szczególne urządzenie – prawdziwą zjeżdżalnię dla pieczywa. Rodzice dzieci ze szkoły w Rumunii przygotowali dla nas wspaniałą ucztę, w czasie której mogliśmy spróbować tradycyjnych rumuńskich specjałów.

Co więcej, dowiedzieliśmy się, że w Rumunii jadają deser zwany „polskie precle”, a gości witają chlebem i solą, dokładnie w taki sam sposób, jak w czasie tradycyjnego polskiego wesela.

Na tym jednak nie koniec! Grupę z Polski spotkała niezwykła przygoda. Michai Bulai, poznany przy robieniu ulicznego selfie mężczyzna, okazał się być nie tylko wykładowcą i prodziekanem Wydziału Geografii i Turystyki na Uniwersytecie Alexandru Ioan, ale przede wszystkim wyjątkowym ambasadorem swojego miasta. Chwila rozmowy, i to po polsku, zaowocowała propozycją dodatkowej wspólnej rundki po mieście, która ostatecznie trwała dwa popołudnia i kosztowała nas dziewięć uśmiechów.

Nietrudno więc domyślić się, że w Rumunii czuliśmy się jak w domu. Potwierdzają to również słowa jednej z uczennic, Jagody Pojdy z kl. VIII b, które pragnę tutaj zacytować: „Miałam możliwość uczestniczyć w wyjeździe do Rumunii zorganizowanym w ramach programu Erasmus+2. Było to nie tylko oderwanie się od monotonnej szkolnej codzienności, ale także okazja zwiedzenia pięknego kraju oraz poznania wielu osób z innych państw. Było bardzo wiele rzeczy, które mi się podobały, ale myślę, że główne skrzypce grała tu cudowna atmosfera, która panowała podczas całego pobytu za granicą nie tylko wśród polskiego zespołu, ale i innych uczniów oraz nauczycieli. Dzięki kreatywnym i nieoczywistym zajęciom miałam szansę nauczyć się wielu nowych technik twórczego myślenia oraz częściowo udało mi się przełamać barierę językową związaną z mówieniem po angielsku.

Zachęcam wszystkich uczniów, aby brali udział w tym projekcie, gdyż zapewnia on niesamowite przeżycia oraz wspaniałe wspomnienia”. Cóż, pozostaje mi się tylko pod tymi słowami podpisać.

Justyna Chuść (nauczyciel j. angielskiego)

Mariusz Januszkiewicz

Skontaktuj się z nami

Naciśnij by przejść do strony, gdzie wybierzesz dogodną dla siebie formę kontaktu.

Skip to content