Ikona wiadomości

Publiczna Szkoła Podstawowa w Starych Babicach

Erasmus +2

Umiejętności życiowe w klasie

Nasza szkoła po raz kolejny otrzymała dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej dla projektu Erasmus+, zatytułowanego „Umiejętności życiowe w klasie” (ang. „Bringing life skills into the classroom”).

Od pierwszego września 2020r., przez dwa lata (do sierpnia 2022r.) uczniowie naszej placówki będą uczyć się różnych umiejętności życiowych, między innymi takich jak: umiejętność autoprezentacji, umiejętność zdrowego odżywiania, zarządzania swoimi pieniędzmi, sposobami radzenia sobie ze stresem, kreatywnego myślenia, przedsiębiorczości i umiejętność komunikowania się z innymi. Oczywiście wszystkie zadania zostaną dopasowane do wieku odbiorców, czyli uczniów klas szóstych, siódmych i ósmych.

Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Starych Babicach dostała możliwość współpracy przy tym projekcie ze szkołami w Portugalii – Escola Basica Dos 2 e 3 Ciclos de Estreito de Camara de Lobos, Słowacji – ZS s MS Jana Smreka Melcice – Lieskove 377, Chorwacji – Srednja skola Bol, Turcji – Okulcaral Berat Hayriye Comertoglu Ortakulu i Rumunii – Scoala Gimnaziala „Otilla Cazimir” Iasi.

Celem naszego projektu jest pokazanie dzieciom kilku umiejętności życiowych, które nie są w dużej mierze omawiane w programach nauczania poszczególnych przedmiotów szkolnych. Chcemy, aby uczniowie mogli je wykorzystać w swoim przyszłym życiu zawodowym, ale i osobistym. Oprócz tego nieodmienną zaletą takiego projektu jest na pewno bezpośredni kontakt z językiem angielskim, możliwość wyjazdu do którejś z podanych szkół – partnerów, uczestnictwo w wideokonferencjach w języku angielskim, poznanie nowych osób i realizacja atrakcyjnych zadań, często z wykorzystaniem technologii informacyjnej.

Oprócz nastolatków to nauczyciele zauważą dla siebie wymierne korzyści. Oni też będą partycypować w realizacji tego przedsięwzięcia. Nasi pedagodzy zostaną zaproszeni do nadzorowania zadań projektowych, niektórzy z nich wezmą udział w spotkaniach on-line z dziećmi i nauczycielami z krajów partnerskich. Kilkoro na pewno weźmie udział w wyjazdach tzw. mobilnościach, co przyczyni się do zdobycia doświadczeń zawodowych, podniesienia swoich kwalifikacji, znajomości języka angielskiego i zyskania nowych przyjaciół.
Poza tym do współpracy przy projekcie zapraszam rodziców oraz lokalną społeczność. Wspierając swoje dzieci przygotowujące się do kolejnych wydarzeń projektowych, bierzecie Państwo tym samym udział w naszym projekcie, do czego gorąco zachęcam. Dzięki niemu, Stare Babice staną się znane w kilku nowych europejskich szkołach i krajach.

Babicka podstawówka będzie gościć szkoły z Portugalii, Rumunii, Słowacji, Turcji i Chorwacji w maju 2022r. Mam nadzieję, że kolejni Europejczycy zakochają się w Polsce, naszej miejscowości i przede wszystkim naszej społeczności. Trzymam kciuki, aby to się udało!

Justyna Suszko

Archiwalne wydarzenia: